WĘDZENIE W KAZANIE NA OGNISKU - JAK TO ZROBIĆ?

KAZAN AFGAŃSKI SZYBKOWARKAZAN AFGAŃSKI SZYBKOWARKAZAN AFGAŃSKI SZYBKOWARKAZAN AFGAŃSKI SZYBKOWARKAZAN AFGAŃSKI SZYBKOWAR

Wędzenie w kazanie na zrębkach - domowa wędzarnia do wędzenia na gorąco!
Nie masz wędzarni, ale chcesz przygotować wędzone potrawy? Poznaj nasz sposób wędzenia na gorąco w kazanie. Dzięki któremu przygotujesz wędzone mięsa i ryby! A co najważniejsze - bez płynnego dymu i innych sztucznych aromatów, tylko naturalne składniki.

 

Jak się wędzi w kazanie?

Cały proces wędzenia w kazanie wygląda podobnie dla różnych produktów i składa się z następujących etapów:

 

        1. Rozpoczynamy od przygotowania produktów przeznaczonych do wędzenia.

 

Wybór rodzaju marynaty zależy od wielkości porcji i rodzaju żywności, którą zamierzamy wędzić. Świetnie sprawdza się marynata sucha (czyli bez płynnych składników - mieszanka przypraw i ziół, świeżo mielony pieprz czarny, grubo zmielona sól).

 

Mniejsze kawałki nie wymagają długiego marynowania i wystarczy im 40-60 minut, duże kawałki - 2-3 godziny. Cały kurczak lub boczek powinny spędzić w lodówce minimum kilkanaście godzin.

 

UWAGA! Produkty przed wędzeniem wykładamy na kratkę podstawkę lub wieszamy na haku i pozostawiamy na kilkanaście minut na świeżym powietrzu w zacienionym miejscu w celu osuszenia z wilgoci. Można również obetrzeć je delikatnie ręcznikiem papierowym.

 

        2. Następnie - gdy wędliny są osuszone - przechodzimy do przygotowania kazana do wędzenia.


Kazan wykładamy od środka podwójną warstwą folii aluminiowej spożywczej, na którą na środku dna kazana należy wyłożyć zrębki wędzarnicze. Mogą to być grube kawałki, średnia frakcja, np. z olchy, jabłoni (pamiętaj aby moczyły się około 30 minut przed użyciem). Można wykorzystać mieszankę mokrych i suchych zrębków w stosunku 70/30.

 

Garść zrębków wystarczy, aby uzyskać pożądany dymny smak. W tym przypadku nie jest to drewno opałowe, ale przyprawa.


Zrębki trzeba nakryć kolejną warstwą folii aluminiową lub ustawić tacę na nózkach, dzięki temu tłuszcz wytapiany w procesie wędzenia nie będzie kapał na zrębki.


Dalej, na tak przygotowaną podstawą, układamy w kazan metalowy ruszt. Ruszt najlepiej posmarować olejem. Wcześniej osuszone wędliny umieszczamy na ruszcie w taki sposób, aby nie dotykały się nawzajem i do ścianek kazana.

 

        3. Ostatni etap. Kiedy wszystko jest gotowe - kazan wyłożony folią i zrębkami, a ruszt wypełniony – przystępujemy do wędzenia.

 

Przykrywamy kazan pokrywką, ustawiamy na piec uczag i rozpalamy ogień w piecu. Na samym początku intensywność płomienia powyżej średniego. Czas wędzenia liczymy od momentu aż zrębki zaczną dymić. UWAGA! Zrębki w kazanie pod wpływem temperatury same zaczynają się żarzyć i wydzielać dym. Nie trzeba ich podpalać.


Po 20 minutach od rozpoczęcia wędzenia otwieramy pokrywę kazana, aby uwolnić nagromadzoną parę i dym. Po chwili zamykamy pokrywkę i wędzimy, aż produkty będą gotowe. Całkowity czas trwania obróbki tym sposobem zajmuje około 40-50 minut w zależności od wielkości i rodzaju wędzonek.

 

Zawsze należy kontrolować, jak przebiega cały proces. Najlepiej nie otwierać pokrywy zbyt często. Regulujemy ogień otwieraniem lub zamykaniem drzwiczek pieca. Pamiętajmy! W czasie oraz na końcu wędzenia trzeba szczególnie ostrożnie zdejmować pokrywkę z kazana, aby się nie poparzyć.

 

        4. Po zakończonym wędzeniu - sprawdzenie gotowości wędzonek, wietrzenie, podanie do stołu.

 

Ważne jest, aby ocenić, czy wędzonka jest w pełni gotowa: równomierna złocista lub brązowa barwa, przy nakłuwaniu miękka, mięso odchodzi od kości.

 

Najlepiej jest pozostawić uwędzone produkty do wietrzenia i ostygnięcia na powietrzu przez około 20 minut przed podaniem, dzięki czemu wywietrzy się intensywny zapach dymu, a zapach wędzonki stanie się delikatniejszy.

 

Wędzonki można podawać zarówno na zimno, jak i na ciepło. Świetnie smakują z chlebem, świeżymi warzywami czy z tłuczonymi ziemniakami. Podajemy je często na kanapkach z dodatkiem chrzanu, musztardy czy z ogórkiem kiszonym.

 

Smacznego!

 

Po wędzeniu zawsze należy ostygnięty kazan umyć wewnątrz za pomocą wody, sody i gąbki, potem rozgrzać nad ogniem na piecu uczag, natłuścić olejem jadalnym.

DODATKOWE WYPOSAŻENIE

piec do kazana 15-22L.piec do kazana 15-22L.piec do kazana 15-22L.piec do kazana 15-22L.piec do kazana 15-22L.
kazan uzbecki 22L.kazan uzbecki 22L.kazan uzbecki 22L.kazan uzbecki 22L.kazan uzbecki 22L.
kazan uzbecki 16L.kazan uzbecki 16L.kazan uzbecki 16L.kazan uzbecki 16L.kazan uzbecki 16L.
SIATKA OKRĄGŁA 40 CM DO WĘDZENIA W KAZANIESIATKA OKRĄGŁA 40 CM DO WĘDZENIA W KAZANIESIATKA OKRĄGŁA 40 CM DO WĘDZENIA W KAZANIESIATKA OKRĄGŁA 40 CM DO WĘDZENIA W KAZANIESIATKA OKRĄGŁA 40 CM DO WĘDZENIA W KAZANIE