Przepis na cienkie naleśniki z 1 litra mleka. Klasyczne ciasto na naleśniki. Z takiej ilości ciasta wychodzi 27-30 naleśników (w zależności od grubości), smażonych na patelni o średnicy dna 22 cm.
Ze względu na dużą liczbę jaj ciasto jest płynne, ale natychmiast tężeje podczas smażenia i łatwo przewrócić (łopatką) naleśnik na drugą stronę. Naleśniki zawsze udane!
Składniki:
Jajka mogą być chłodne (np. wyciągnięte prosto z lodówki), mleko możesz lekko podgrzać lub użyc mleka UHT w temperaturze pokojowej.
Ciasto na naleśniki:
1. Do wysokiej misy robota kuchennego wbij jajka, dodaj sól, cukier, a następnie wlej 1/2 mleka. Miksuj wszystkie składniki na wysokich obrotach (2 min/5 prędkość).
2. Nie wyłączając robota, powoli wsypuj mąkę (2 min/5 prędkość).
3. Pod koniec ubijania zmniejsz obroty na minimalne i dodaj 1/2 mleka, krótko zmiksuj ciasto (1 min/3 prędkość).
4. Następnie ciasto należy przecedzić przez sito do czystej miski, aby pozbyć się zbędnych grudek i zanieczyszczeń. Zalecam nie pomijać tego etapu! Tak przygotowane jednolite ciasto w osobnej misce wygląda dużo bardziej estetycznie.
5. Miskę przykryć i odstawić ciasto na minimum 30-60 minut do lodówki, żeby mąka napęczniała i ciasto miało lepszą konsystencję.
Smażymy naleśniki w następujący sposób:
Ustaw patelnię z grubym dnem na największym palniku na średnią moc i zaczekaj aż się dobrze rozgrzeje. Przed pierwszym użyciem i między kolejnymi naleśnikami na dno patelni nalej odrobinę oleju i pędzelkiem silikonowym szybko rozsmaruj olej na całej powierzchni.
Nabieramy ciasta nieco więcej niż połowę chochli i wylewamy na środek patelni. W tym momencie podnosimy patelnie nad palnikiem i szybkim kolistym ruchem przechylamy patelnię na boki tak, by ciasto rozeszło się równomiernie po całej powierzchni.
Gdy spód naleśnika będzie już ładnie zrumieniony i naleśnik lekko odstaje od brzegów patelni, należy podważyć go łopatką i przewrócić na drugą stronę. Na drugiej stronie smażymy naleśnik nieco krócej. Gotowy naleśnik można przewrócić bezpośrednio z patelni na talerz lub zdjąć za pomocą łopatki. Potem powtarzamy smarowanie patelni pędzelkiem i smażymy kolejny naleśnik.
Usmażone naleśniki składa się na płytkim talerzu – jeden na drugim. Naleśniki wychodzą cienkie, elastyczne, chrupiące na brzegach. Można je podawać zarówno na słodko lub na słono: z dżemem jabłkowym, z serem, zrobić krokiety z mięsem, z kapustą i jajkiem. Można je jeść prosto same lub z dodatkiem miodu.
Smacznego!