LEPIOSZKI Z PIECA TANDOOR

Lepioszki z pieca tandoor to rodzaj pieczywa popularnego w Azji. Chleb wypieka się przyklejając placki do ścianek pieca.

 

Chleb uzbecki wyrabia się z pszennej mąki, wody, soli i tłuszczu, większość piekarzy dodaje również odrobinę drożdży. Z ciasta formuje się placek. Środek lepioszki dziurawi się specjalnym stemplem, aby w tym miejscu nie wyrosła. Ciekicz (ciakicz)- to stempel z długimi kolcami, służący do odciskania wzoru, niosącego pewne znaczenie, na przykład symbol słońca, kwiat.

 

Liepioszka przepis

 

Liepioszka ma prosty przepis i składniki. Ale jak upiec w piecu tandoor lepioszki o charakterystycznym smaku, aromacie oraz kształcie tradycyjnych lepioszek, a nie tylko uzyskać placek chlebowy? Istnieją przepisy na lepioszki zarówno na zakwasie, jak i na drożdżach, warianty z dodatkiem do ciasta śmietanki, smalcu lub nawet szkwarek. Sprawdźcie nasz przepis na domowe lepioszki "Patyr" z pieca tandoor!

 

Składniki:

  • Olej słonecznikowy - 40 g
  • Woda – 150 g
  • Kefir - 90 g
  • Mąka (typ 550) – 400 g 
  • Sól – 6g (1 płaska łyżeczka)
  • Świeże drożdże – 10 g
  • Sezam do posypania (można zamienić na ulubione ziarna lub przygotować bez dodatków)

 

Z podanego przepisu otrzymamy 4 lepioszki średniego rozmiaru.

 

Kefir połączyć z ciepłą wodą, dodać pokruszone drożdże. Wymieszać do momentu rozpuszczenia się drożdży. Następnie dodać sól, mąkę i zagnieść ciasto. Pod koniec wyrabiania stopniowo dodajemy olej, aby cały został wchłonięty przez pozostałe składniki. Ciasto uformować w kulkę, włożyć do pojemnika, przykryć i pozostawić na 30 minut.

 

Teraz czas na pierwsze zagniatanie metodą "stretch and fold" – „rozciągnij - złóż”. Złóżymy ciasto 4 razy, jak pokazano tutaj. Aby to zrobić, połóż ciasto na blacie, trochę rozpłaszcz je w czworokąt, teraz bierzemy jedną stronę, wyciągamy ją nieco do góry i zginamy rozciągnięty płat w kierunku środka. Tak samo zrobić z pozostałymi bokami. Następnie obrócimy ciasto szwem w dół i poklepując dłońmi po bokach ciasta, nadajemy mu kształt kuli. Wkładamy ponownie do miski i zostawiamy na kolejne 30 minut. Po tym powtarzamy procedurę składania drugi raz. Ciasto wkładamy z powrotem do pojemnika, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 1,5 godziny. Сzas zależy od temperatury w pomieszczeniu.

 

Po upływie tego czasu wyrośnięte ciasto delikatnie ugniatając można sformować w kształcie „kiełbasy” i podzielić na 4 równe kawałki. Każdy kawałek trzeba uformować w kulkę, w tym celu należy obracając kawałek ciasta podciągać boczne strony od góry pod spód, jakby naciągając górną powierzchnię kulki. Następnie kładziemy kulkę i przyciskając jedną stronę kulki ręką do blatu toczymy ją aby wyciągnąć jeden koniec i uformować z części kulki grubą wić - przyszły środek lepioszki. Potem układamy kulki na blacie wicią w dół, każdą lekko spłaszczamy dłonią. Trzeba zostawiać przestrzeń pomiędzy kulkami. Tak przygotowane kulki przykryć kilkoma warstwami ręczników kuchennych i zostawić do ponownego wyrośnięcia na 30 - 40minut.

 

Gdy kulki wyrosną formujemy lepioszki z pogrubioną krawędzią i cienkim środkiem. Najpierw środek kulki należy przycisnąć palcami. A potem opuszkami palców przechodzimy wokół krawędzi (tak jakby palce wchodziły pod krawędź lepioszki). Środek każdej lepioszki często nakłuwamy widelcem. Powierzchnię lepioszek posmarujemy kefirem oraz lekko posypujemy sezamem. Lepioszki natychmiast wypiekamy w piecu tandoor.

 

Pieczenie lepioszek w piecu tandoor

 

Do pieczenia lepioszek w piecu tandoor nie jest potrzebna zbyt wysoka temperatura. Dlatego radzimy nie wypiekać w silnie rozżarzonym piecu. Można to zrobić po przygotowaniu dania głównego (np. mięsa).

 

  • Przed rozpoczęciem pieczenia  należy założyć specjalną rękawicę. Jej długi mankiet osłania dłoń i przedramię, chroniąc całą rękę przed rozgrzanym piecem tandoor.

 

  • Przygotowany placek umieszcza się na okrągłej podkładce (poduszce) odwrotną stroną do góry. Aby placek dobrze przykleił się do ściany pieca, powierzchnia ciasta lekko zwilża się wodą. Piekarz wkłada podkładkę z ciastem przez otwór w piec i energicznym ruchem przykleja placek do wewnętrznej ściany tandoora.

 

  • Czas przygotowania chlebków to około 8 - 15 minut. Uzbecki chleb jest już gotowy, gdy stanie się złocistobrązowy i błyszczący. Upieczone chlebki należy ostrożnie usunąć ze ścianki pieca np. używając szczypiec do grilla lub za pomocą metalowej łopatki kuchennej oddzielić chlebek od ścianki, a szpikulcem z hakiem przytrzymać i zaczepić chlebek.

 

  • Lepioszki złożyć w stos jedna na drugiej, przykryć materiałową ściereczką i odczekać 5 - 10 minut.

 

Z czym podawać lepioszki uzbeckie?

 

Lepioszki podaje się z szaszłykami, pieczonymi warzywami. Liepioszki - idealny dodatek do zupy lub rosołu przyrządzonym w kazanie. Liepioszki można rwać kawałek po kawałku i maczać w sosach.

 

Liepioszki tandyrne i herbata - podstawa uzbeckiej gościnności! Tradycyjnie chleb uzbecki jest podawany z kajmakiem (kaymak - serek, gęsta śmietanka). Spróbujcie jeść lepioszki z miodem, suszonymi owocami (morele, rodzynki) i koniecznie z zieloną herbatą!

 

Warto skosztować!

 

Koniecznie przeczytajcie artykuł na naszym blogu, z którego dowiecie się kilku ciekawostek o tradycyjnych lepioszkach: Oryginalne uzbeckie lepioszki.