KAZAN AFGAŃSKI SZYBKOWAR - GŁÓWNE ELEMENTY (patrz zdjęcia z numeracją):
1. Kociołek afgański - 1 szt.
2. Uchwyty ruchome do przenoszenia boczne - 2 szt.
3. Rękojeść obrotowa zamykająca górna - 1 szt.
4. Sztaba dociskająca - 1 szt.
5. Uchwyt szelkowy - 2 szt.
6. Pokrywa kociołka - 1 szt.
7. Zawór bezpieczeństwa - 1 szt.
8. Dysza zaworu - 2 szt.
9. Gałka do podnoszenia pokrywy - 1 szt.
10. Pierścień uszczelniający - 1 szt.
11. Zawór regulacyjny - 2 szt.
Kazan afgański (szybkowar) - to mocny kociołek szybkowar, który różni się od zwykłych szybkowarów zaokrąglonym kształtem oraz grubszymi ściankami, dzięki czemu wytrzymuje wysokie ciśnienie.
Korpus kociołka wykonany jest z aluminium z powłoką ognioodporną z polerowanym dnem oraz dwoma ruchomymi uchwytami po bokach. Praktyczne uchwyty umożliwiają bezpieczne przenoszenie szybkowaru. Powierzchnia wewnętrzna jest polerowana.
Szybkowar posiada pokrywkę z odpowiednią blokadą, która nie dopuszcza do otwarcia garnka w trakcie procesu gotowania. Pokrywa garnka jest wyposażona w specjalną uszczelkę i domykana za pomocą docisku. Sztaba dociskająca włożona w uchwyty szelkowe umożliwia uszczelnienie pokrywy po przekręceniu rękojeści ze śrubą.
W samej pokrywie wewnątrz znajduje się rowek, w którym umieszczona jest uszczelka. Taki gumowy pierścień zapewnia bardziej precyzyjne hermetyczne uszczelnienie pomiędzy garnkiem a pokrywą, zapobiega przed wydostaniem się na zewnątrz pary.
Aby utrzymać bezpieczną wartość ciśnienia wewnątrz garnka w czasie całego procesu przygotowania pożywienia szybkowar został zaopatrzony w trzy zawory bezpieczeństwa.
Na górze w pokrywie znajdują się 2 zawory regulacji ciśnienia zapewniające stałe równomierne uwalnianie nadmiaru pary i 1 zawór awaryjny, który automatycznie otwiera się w przypadku zablokowania zaworu regulującego lub gdy kociołek przez dłuższy czas utrzymuje się w wysokiej temperaturze i ciśnienie przekroczy dopuszczalną wartość.
Konstrukcja zaworu-regulatora jest bardzo prosta. Zawór ciężarek cylindryczny osadzony ruchomo na pionowej rurce, otwory w zaworze rozpraszają strumień pary. W momencie, gdy ciśnienie pary wewnątrz szybkowaru przekracza pewną wartość, ciężarek jest przez to ciśnienie unoszony do góry, a nadmiar pary może wylecieć z garnka, co powoduje obniżenie ciśnienia i opadnięcie ciężarka. Są dwie możliwości ustawienia zaworu: praca pod ciśnieniem roboczym oraz wyrównywanie ciśnień aby bezpiecznie otworzyć szybkowar.
Zawór bezpieczeństwa ma postać "grzybka" umieszczonego na sprężynie. Siła, jaka dociska zawór, jest tak dobrana, iż po przekroczeniu zadanego ciśnienia wewnątrz garnka wypycha go z otworu. Podczas normalnego użytkowania szybkowaru jest on cały czas zamknięty.
Dodatkowo na pokrywie znajduje się uchwyt gałka z trzpieniem gwintowanym umożliwiający bezpieczne podniesienie pokrywy.
Dzięki tej przemyślanej konstrukcji szybkowar podczas podgrzewania zatrzymuje powstającą w swoim wnętrzu parę wodną, ciśnienie wewnątrz garnka podnosi się. Temperatura wrzenia również wzrasta, ponieważ zależy bezpośrednio od ciśnienia. W tym właśnie tkwi cała tajemnica szybkości gotowania w kazanie afgańskim. Wysokie ciśnienie powoduje, że woda nie wrze w temp 100°C, a tylko w wyższej ok. 120°C, dzięki czemu znacznie skraca się czas gotowania danej potrawy. Zawór reguluje ciśnienie wewnątrz szybkowaru według zadanych parametrów. Kiedy ciśnienie w kazanie afgańskim osiąga docelowy poziom, zawór pływakowy podnosi się. Uwolnienie się pary sygnalizuje, że nadszedł czas, aby zmniejszyć ogień.
Grube ścianki ze szczelnie przylegającą pokrywą zapobiegają ucieczce ciśnienia, a 3 zawory zapobiegają tworzeniu się nadciśnienia, dzięki czemu to naczynie jest bezpieczne.